/header.jpg

Včelaříme ve včelnici

Před neblahým vlivem počasí se úly mohou umisťovat do zařízení, která je bezpečně ochrání a zamezí zbytečným ztrátám. Včelnice, včelník či přístřešek pro včelstvo, je tedy nezbytnou pomůckou včelařů.

Včelníky

Každý včelník má většinou kapacitu pro 3 – 8 úlů, které jsou v něm díky bytelným prkenným stěnám chráněny ze všech stran. Přístup k úlům je včelaři umožněn svrchu díky odklopitelné střeše či zezadu díky dvířkům.

Včelníky se dají libovolně přenášet, neboť jejich dna nejsou přichycena k zemi, a jsou konstruovány tak, aby šly snadno rozebrat, proto jsou ideální pro rychlou přepravu.

Přístřešek pro včelstva

Přístřeškem pro včely je označována zastřešená konstrukce nastálo zapuštěná do země. Jeho výhodou je to, že včelař může pracovat i při nepřízni počasí, neboť přístřešek chrání nejen včely, jako je tomu například u včelníku, ale i včelaře.

Do přístřešku se zpravidla umisťují úly, ke kterým má včelař přístup svrchu, v řadě vedle sebe. Počet úlů, které se vejdou dovnitř, závisí na délce konstrukce. Na životnost úlů má takovýto přístřešek bezesporu blahodárný vliv.

Včelíny

Včelíny se těší oblibě snad právě jen v Evropě, jinde ve světě stojí úly většinou samostatně. Včelíny se však pyšní hned několika výhodami, které mohou svým majitelům nabídnout.

Každý včelař jistě ocení vysokou životnost úlů ve včelínu, možnost chovat více včelstev na relativně malém prostoru a zároveň se nemuset příliš obávat neblahému vlivu hlavně středoevropského počasí. Je jasné, že jsou zde i nevýhody, jinak by obliba včelínů byla jistě o mnoho větší. Sem patří nedostatečná pohyblivost úlů, ztížená práce včelařů při ošetřování včelstev především během léta a také vysoká finanční náročnost.

Zařídit včelín je velice náročné. Začátečníkům nedoporučujeme se pouštět ihned do výstavby včelínů, pokud si předtím nevyzkouší, co včelaření obnáší, a neporadí se se zkušenými včelaři. Včelín musí být výborně navržen i vybaven pro pohodlí včel i včelaře. Základním vybavením jsou úly, stul židle, regál a nářadí. Pokud si zařídíte dost místa na oddělenou místnost, získáte pracovnu, kde můžete bez velkých obtíží vytáčet med.

Do útrob včelínů se většinou umisťují úly, ke kterým má včelař zajištěn přístup zadem. Tak se naskytne možnost usadit do včelínu dvě řady úlů nad sebou.

Vynikajícím materiálem na výstavbu včelínu je dřevo. Nezabraňuje regulaci tepla tolik jako studené zdivo, snadno se opraví a včely navíc dřevo dobře snášejí. Včely se dříve stáhnou ke spánku při trvalejším poklesu teplot, na jaře se však opět dříve probudí. To je výhoda oproti betonovým či zděným včelínům, ve kterých se zima na jaře drží podstatně déle.

Kvalita trvalého stanoviště

V našem chladnějším a nepříliš suchém podnebí by včelař měl pečlivě vybírat stanoviště pro svá drahocenná včelstva. Čím lépe se mu to podaří, tím lepší budou jeho výnosy.

Místo, kam včelař úly umístí, by nemělo být příliš větrné, zato však dostatečně slunečné teplé a suché. Také musíme myslet na dostatečnou potravu pro včely, které do úlů umístíme, proto hledáme blízkou hojnost květů. A v neposlední řadě by včelař měl mít k tomuto stanovišti snadnou přístupovou cestu.

Slunečnost, dostatečné teplo a sucho je nutné hlavně v jarním období, kdy včely po zimě poprvé vylétávají z úlů. Vlhkost by mohla zapříčinit nemoci a rozvinutí nepříjemných chorob a množení včelích škůdců. Dobré stanoviště tomuto nebezpečí snadno zabrání.

Ochrana před větrem je důležitá hlavně ve chvíli, kdy se včela přetížená pylovým nákladem chystá vletět do úlu. Při její přetíženosti stačí mírný vítr, který jí vynese z její plánované trasy a vrhne jí do trávy. Pokud je teplota země nižší než 10 °C, což je u nás na jaře běžné, včela uhyne.

Dostatečná blízkost pylu, nektarů, ale i vody zamezí zbytečným ztrátám létavých včel a přináší dobré předpoklady pro zdravé a silné včelstvo.

Pokud je vaše stanoviště ve všech výše zmíněných ohledech ideální, je ještě nutné se zamyslet na orientaci výletu, tedy na směru, kterým budou včely z úlu vylétávat. V jižnějších oblastech nemusí být tato otázka tak důležitá, ale v našem podnebí hraje umístění úlu správných směrem podstatnou roli hlavně v nebezpečném období jarních měsíců.

Včely s česnem orientovaným na východ vylétávají z úlů již s východem slunce, je to výhodné především v létě a na podzim. Naše zima není pro včelí výlety uzpůsobena, proto nevadí, když je úl v tomto období otočen k severu. Navíc je to prospěšné pokud se v zimě náhle oteplí, včely nevylétnou a nevystaví se zbytečnému nebezpečí. Na jaře je naopak nejlepší česna orientovat na jih, neboť je nezbytné, aby včely jarní slunce nevylákalo do příliš chladného rána.

Ideální stanoviště včelstev

Nejlepší je umístit včelíny či jiné včelí příbytky jakýchkoli rozměrů na okraj lesa, který tak může včely ochraňovat před větrem vanoucím z východu, západu i severu. V nejlepším případě se směrem na jich od úlů bude nacházet ovocný sad, díky kterému by tak měly včely postaráno o dostatečnou potravu a sadař o dostatečnou úrodu. Abyste pro své včely našli dobré stanoviště, není od věci ho hledat na jaře. Tam, kde se dlouho drží sněhu svá včelstva neumisťujte.

Včelí obchod - Včelí nástavkové úly - Kopírování obsahu je zapovězeno - JaHan s.r.o. - O. Hanys a J. Jansa